منابع آزمون وکالت کانون وکلا

قصد داریم منابع آزمون وکالت را در این مطلب به شما دانش آموختگان رشته حقوق به طور کامل و جامع توضیح دهیم. لازم به ذکر است این آزمون هر ساله برگزار می شود و ثبت نام آن توسط سازمان سنجش صورت می گیرد. با آکادمی حقوقی ایحمال همراه باشید تا به بررسی منابع آزمون وکالت بپردازیم.

دانشجویان رشته حقوق بعد از فارغ التحصیلی می توانند در آزمون وکالت شرکت کرده و شانس خود را برای موفقیت در این آزمون آزمایش کنند.

کانون وکلا با همکاری سازمان سنجش آزمون وکالت را برگزار می کند و اقدام به جذب وکیل می نماید. البته آزمون دیگری تحت عنوان آزمون وکلا قوه قضائیه نیز وجود دارد که مربوط به این مقاله نمی باشد و در یک مقاله تخصصی دیگر به بررسی این آزمون پرداخته شده است.

یکی از مهم ترین فاکتور های موفقیت در آزمون وکالت داشتن یک منبع خوب و کامل است که با سطح علمی و شرایط فردی داوطلب سازگار باشد.بنابراین به قطع و یقین نمی توان گفت یک منبع مشخص و یکسان باعث موفیت همه ی افراد در یک آزمون می شود بلکه هر فردی می بایست با توجه به پایه و سطح علمی خود منابع مورد نیاز خود انتخاب نماید.

در این مطلب ما سعی شده است به شما به صورت کامل جزئیات منابع آزمون وکالت را در اختیار شما قرار دهیم. تا شما آشنایی کامل به منابع آزمون وکالت پیدا نمایید.

منابع-آزمون-وکالت

دروس آزمون وکالت و ضرایب آزمون وکالت

در آزمون وکالت 6 درس سوالات طرح می شود و می بایست مورد مطالعه داوطلبین قرار بگیرد که این دروس با توجه اهمیت خود دارای ضرایب متفاوتی هستند.

لازم است با ضریب هر درس در آزمون وکالت آشنا شوید تا از اهمیت هر درس در آزمون آگاه شوید و اولویت های خود را در دروس آزمون وکالت بشناسید. در این جدول نیز می توانید تعداد سوالاتی که در سنوات گذشته از هر درس سوال طرح شده است را نیز قابل مشاهده است.

نام درس ضریب دروس آزمون وکالت تعداد سوالات در سنوات گذشته
حقوق مدنی 3 20
آیین دادرسی مدنی 3 20
حقوق تجارت 2 20
حقوق جزا 2 20
آیین دادرسی کیفری 2 20
اصول فقه 1 20

لازم به ذکر است که منابع و مطالب ذکر شده در این صفحه تنها منابع و کتب معتبر در بازار نمی باشند . بنابراین شما باید با تحقیق و مطالعات بیشتر خارج از این صفحه و در نهایت با تصمیم نهایی و شرایط خودتان ، اقدام به مطالعه و تحقیقات بیشتر پیرامون این موضوع نمایید و صرفا به مطالب این صفحه اتکا ننمایید.

باید توجه داشت که منابع و کتب معرفی شده در این صفحه به طور رسمی اعلام نشده است . و کتب و منابع معرفی شده صرفا جهت آشنایی بیشتر شما با آن ها است بنابراین داوطلبان آزمون می باید بر دروس این آزمون تسلط داشته باشند، بدون اینکه لازم باشد منبع خاصی را مطالعه کنند و هرگز به منابع و کتب معرفی شده در این صفحه اکتفا ننمایند. همچنین باید مطالعات بیشتری در رابطه با این موضوع در خارج از این صفحه داشته باشند.

کتاب و منابع آزمون وکالت

در ادامه به معرفی منابع و کتب حقوقی ای که داوطلبان می توانند برای دروس آزمون وکالت مورد مطالعه قرار دهند را بررسی میکنیم. در جدول زیر می توانید لیست این کتب حقوقی پیشنهادی را مشاهده نمایید که معمولا جز منابع اصلی و مرجع در رشته حقوق هستند.

این منابع که برای آزمون وکالت برای شما عزیزان معرفی شده است جزء محبوب ترین کتب حقوقی در بین دانشجویان و اساتید رشته حقوقی می باشد. یکی از ویژگی های این کتب، کامل و جامع بودن آن ها است به طوری که مباحث مورد نیاز شما را تا حد زیادی پوشش داده می دهد و شما را از خواندن چندین کتاب بی نیاز می کند.

نام درس نام مولف
حقوق مدنی اشخاص و محجورین : کتاب دکتر سید حسین صفایی+قانون.

اموال و مالکیت : کتاب دکتر ناصر کاتوزیان+قانون.

اعمال حقوقی : کتاب دکتر ناصر کاتوزیان+قانون.

وقایع حقوقی : کتاب دکتر ناصر کاتوزیان+قانون.

حقوق خانواده : کتاب دکتر سید حسین صفایی+قانون.

عقود معین 1 و 2 : کتاب دکتر ناصر کاتوزیان+قانون.

آیین دادرسی مدنی کتاب آیین دادرسی مدنی بنیادین دکتر شمس جلد (چند جلد است) مطالعه قانون
حقوق تجارت کتاب حقوق تجارت دکتر ربیعا اسکینی (چند جلد می باشد)

مطالعه دقیق قانون

حقوق جزا کتاب حقوق جزای عمومی دکتر اردبیلی و کتاب جزای اختصاصی دکتر میر محمد صادقی
آیین دادرسی کیفری کتاب آیین دادرسی کیفری دکتر علی خالقی
اصول فقه کتاب دکتر محمد رضا شب خیز

منابع فرعی آزمون وکالت

شاید برای یک عده از افراد که فرصت و زمان اندکی دارند و یا به هر علتی نمی خواهند منابع اصلی و مرجع حقوق برای دروس آزمون وکالت مانند منابع فوق را مطالعه نمایند. می توانند از کتاب های حقوقی دیگری که بیشتر جنبه کتاب های کمک آموزشی حقوقی دارند را مطالعه نمایند.

در ادامه به معرفی و بررسی چند نوع از این کتب کمک آموزشی حقوقی را به شما معرفی می کینم و می توانید از آن ها برای مطالعه استفاده نمایید.

حقوق مدنی
کتاب شرح جامع قانون مدنی از دکتر فرهات بیات و شیرین بیات
کتاب تست حقوق مدنی دکتر شهبازی

در بین کتاب های کمک آموزشی برای درس مدنی به نظر ما کتاب حقوق مدنی شرح جامع قانون مدنی بیات در کنار کتاب تست مدنی دکتر مجیدقربانی می تواند انتخابی مناسب برای آزمون های حقوقی مانند وکالت باشد. البته همانطور که بار ها گفته ایم انتخاب یک منبع مناسب بستگی به پایه و سطح علمی شما نیز دارد.

آیین دادرسی مدنی
کتاب سه جلدی دوره بنیادین دکتر شمس
قانون آیین دادرسی مدنی
کتاب تست آیین دادرسی مدنی السان

کتاب آیین دادرسی مدنی دکتر شمس برای داوطلبانی که پایه حقوقی نسبتا خوبی دارند مناسب می باشد و حتما در کنار مطالعه کتاب به قانون آیین دادرسی مدنی نیز مراجعه نمایید.

حقوق جزا
کتاب حقوق جزا دور اندیشان عمومی و اختصاصی شادی عظیم زاده
کتاب تست شادی عظیم زاده
آیین دادرسی کیفری
کتاب نکته های آیین دادرسی کیفری دکتر علی خالقی
کتاب تست دور اندیشان شادی عظیم زاده

کتاب های آیین دادرسی کیفری دکتر خالقی در دو نسخه موجود است که یک نسخه آن دو جلدی است و نسخه دیگر آن با عنوان “نکته های آیین دادرسی کیفری” در بازار موجود است.

حقوق تجارت
کتاب ساده ساز حقوق تجارت فرشید فرحناکیان
کتاب تست تجارت دکتر قربانی
اصول فقه
کتاب اصول فقه شب خیز
کتاب تست اصول فقه سمیرا محمدی

قوانین خاص آزمون وکالت

یکی دیگر از نکات مهم برای موفقیت در آزمون وکالت تسلط شما به قوانین خاص است. که از طرف اسکودا  قوانین خاص آزمون وکالت اعلام می شود. که برای اطلاعات دقیق و کامل تر می بایست از منابع رسمی اخبار را پیگیری کنید.

قوانین خاص آزمون وکالت 99

در ادامه به معرفی قوانین خاصی که از طرف اسکودا برای سال 99 برای آزمون وکالت اعلام شده است می پردازیم. که قوانین خاص سال 99 نسبت به سال گذشته کمتر شده است. در تصاویر زیر می توانید لیست قوانین خاص سال 99 رو مشاهده نمایید.

نکته : این اطلاعیه راجع به آزمون سال ۱۳۹۹ است و در سنوات بعدی توسط مراجع رسمی تصمیم مقتضی به موقع اتخاذ خواهد شد.

قوانین خاص آزمون وکالت 99

قوانین و مقررات آزمون وکالت

یکی از موضوعاتی که داوطلبان آزمون وکالت می بایست به آن توجه نمایند. اطلاع از آخرین آراء وحدت رویه و قوانین است. که متاسفانه بار ها مشاهده شده است داوطلبان با وجود تلاش های بسیار ولی به علت عدم آشنایی آن ها به این قوانین و آراء وحدت رویه در آزمون به نتیجه مطلوب خود نرسیده اند.

برای اطلاع از آخرین آرا وحدت رویه می توانید به سایت روزنامه رسمی جمهوری اسلامی ایران مراجعه کنید تا بتوانید اطلاعات کافی را در این زمینه بدست آورید.

سخن پایانی

در این مطلب سعی شده است تا منابع آزمون وکالت و دروس و ضریب ها دروس آزمون وکالت گفته شود. لاز آنجا که منابع آزمون به طور رسمی اعلام نشده است، داوطلبان آزمون باید بر دروس آزمون تسلط داشته باشند، بدون اینکه لازم باشد منبع خاصی را مطالعه کنند.لازم به ذکر است که منابع پیشنهادی معرفی شده تنها منابع و کتب معتبر در بازار نمی باشند و معرفی این منابع و کتب به معنای طرح سوال حتمی و قطعی از این منابع و بی اعتباری سایر منابع اساتید محترم نیست . بنابراین صرفا به این منابع اکتفا نکنید. شما می توانید با تحقیق و مطالعه بیشتر و در نهایت با تصمیم نهایی خودتان بر اساس نیاز ها و سطح علمی خود از منابع متناسب به خودتان استفاده نمایید به طوری که امکان دارد بر اثر گذر کتب و منابع جدید و کامل تری منتشر شود. اگر پیشنهاد و یا سوالی در ارتباط یا این مقاله دارید می توانید با ما در اشتراک بگذارید. ما در اولین فرصت به تمامی سوالات شما پاسخ خواهیم داد.

منبع ایحمال
ارسال دیدگاه

خوشحال میشیم دیدگاه و یا تجربیات خودتون رو با ما در میون بذارید

19 − 14 =