معرفی و بررسی آزمون قضاوت

این مطلب قصد داریم به معرفی آزمون قضاوت بپردازیم .اگر به دنبال آشنایی بیشتر در رابطه با آزمون قضاوت هستید، ابتدا باید در این زمینه اطلاعاتی در رابطه با این آزمون حقوقی کسب نمایید. همچنین در این مطلب با دروس آزمون قضاوت آشنا خواهید شد. و بررسی آن ها خواهیم پرداخت. با آکادمی حقوقی ایحمال همراه باشد.

آزمون قضاوت که هر ساله برگزار می شود. و از طرف سازمان سنجش شرایط و ضرایب امتحانی آن نیز اعلام می شود به همین خاطر می باید آخرین اخبار را در رابطه با این آزمون حقوقی را مراجع رسمی کسب نمایید. در ادامه به بررسی منابع و کتبی که برای دروس آزمون قضاوت می پردازیم.

لازم به ذکر است که در این مطلب به مواد و ضرایب امتحانی آزمون قضاوت داوطلبان دانشگاهی و آزمون قضاوت داوطلبان حوزوی نیز پرداخته شده است.

در این مطلب به بررسی آزمون قضاوت جذب عمومی خواهیم پرداخت.اما باید بدانید که آزمون قضاوت به صورت جذب اختصاصی نیز صورت می گیرد که ضوابط و شرایط مخصوص خود را دارد.منابع-آزمون-قضاوت

بهترین منابع آزمون قضاوت کدام است ؟

سوال بسیاری از داوطلبانی که قصد شرکت در آزمون قضاوت را دارند این است که بهترین منابع و کتاب برای آزمون قضاوت کدام است ؟ ما در پاسخ به این سوال می گوییم هرگز نمی توانیم یک و یا تعدادی منابع و یا کتب حقوقی را به عنوان بهترین کتاب ها و منابع آزمون قضاوت معرفی نماییم و هر کس باید بتواند متناسب با پایه تحصیلی خود برای شرکت در این ازمون فارغ از هر منبع و یا کتابی تسلط کافی نسبت به دروس این آزمون به هر نحوی پیدا نماید.

اما چرا ما می گوییم نمی توانیم کتاب و یا منابع خاصی را برای این آزمون معرفی نماییم ؟ علت این امر این است که هر ساله کتاب های حقوقی زیادی نگاشته می شود که می تواند جایگاه و محبوبیت کتاب های حقوقی پیشین را تغییر دهند. همچنین هر فرد باید کتابی را برای مطالعه انتخاب نماید که متناسب با پایه تحصیلی و اهداف شخصی او باشد و به راحتی بتواند با آن ارتباط برقرار نماید.

لازم به ذکر است که منابع و مطالب ذکر شده در این صفحه تنها منابع و کتب معتبر در بازار نمی باشند . بنابراین شما باید با تحقیق و مطالعات بیشتر خارج از این صفحه و در نهایت با تصمیم نهایی و شرایط خودتان ، اقدام به مطالعه و تحقیقات بیشتر پیرامون این موضوع نمایید و صرفا به مطالب این صفحه اتکا ننمایید.

دروس آزمون قضاوت 

در قدم اول باید بدانید از کدام دروس در آزمون قضاوت سوالات طرح می شوند. همچنین باید دانست که هر درس چه ضریبی را به خود اختصاص داده است زیرا دانستن ضرایب دروس آزمون قضاوت می تواند شما را از اهمیت دروس آزمون قضاوت نسبت به یکدیگر مطلع می کند و می توانید برنامه ریزی دقیق تری داشته باشید.

منابع آزمون قضاوت کتبی 98

در جدول زیر تمام نام دروس و ضریب هر درس را در اختیار شما قرار داده ایم.لازم به ذکر است که این دروس مربوط به آزمون قضاوت سال 98 می باشد که توسط سازمان سنجش اعلام شده است.

باید توجه داشت که منابع و کتب معرفی شده در این صفحه به طور رسمی اعلام نشده است . و کتب و منابع معرفی شده صرفا جهت آشنایی بیشتر شما با آن ها است بنابراین داوطلبان آزمون می باید بر دروس این آزمون تسلط داشته باشند، بدون اینکه لازم باشد منبع خاصی را مطالعه کنند و هرگز به منابع و کتب معرفی شده در این صفحه اکتفا ننمایند. همچنین باید مطالعات بیشتری در رابطه با این موضوع در خارج از این صفحه داشته باشند.

منابع آزمون قضاوت داوطلبان دانشگاهی

در ادامه به بررسی نام دروس و ضرایب هر درس در آزمون تستی قضاوت برای جذب عمومی خواهیم پرداخت.

توجه : جدولی که در ذیل مشاهده می کنید مربوط به مواد و ضرایب آزمون قضاوت داوطلبان دانشگاهی است.

نام دروس ضریب دروس
استعدادشغلی 2
حقوق مدنی 3
حقوق تجارت 2
آیین دادرسی و اجرای احکام مدنی 2
یین دادرسی و اجرای احکام کیفری 2
حقوق جزای عمومی 3
حقوق جزای اختصاصی 2

تعداد سوالات دروس آزمون قضاوت

برای آشنایی بیشتر داوطلبان به آزمون قضاوت در ادامه به بررسی تعداد سوالاتی که از هر درس در آزمون قضاوت سال 98 طرح شده است خواهیم پرداخت. اطلاعات جدول زیر مربوط آزمون قضاوت سال 98 است که برگزار شد.

نام دروس تعداد سوالات هر درس بر اساس سنوات گذشته
استعدادشغلی
حقوق مدنی 25
حقوق تجارت 15
آیین دادرسی و اجرای احکام مدنی 20
یین دادرسی و اجرای احکام کیفری 25
حقوق جزای عمومی 20
حقوق جزای اختصاصی 25

منابع آزمون قضاوت 

در ادامه به معرفی منابع و کتب حقوقی ای که می توانید برای مطالعه از آن ها استفاده کنید خواهیم پرداخت.در جدول زیر با توجه به هر درس به معرفی کتاب های حقوقی پرداخته شده است که در صورت تمایل می توانید برای مطالعه از آن ها استفاده نمایید.

این منابع جزء کتاب های پر استفاده و اصلی در رشته حقوق محسوب می شوند.که در میان دانش آموختگان، دانشجویان رشته حقوق و همچنین اساتید از محبوبیت بالایی برخوردار هستند.

از ویژگی های این منابع پیشنهادی این است که مباحث حقوقی را به طور کامل و همراه با جزئیات بیان کرده اند و معمولا شما شما را از خواندن کتب دیگر بی نیاز می کنند.اگر فکر میکنید منابع بهتر و یا حتی سازگار تر با سطح علمی شما وجود دارد می توانید از آن ها استفاده نمایید.بدیهی است که در کنار مطالعه این کتاب های حقوقی می بایست به متن قانون تسلط کامل داشته باشید.

توجه: انتخاب منبع مطالعاتی بستگی به سطح علمی و پایه ای شما دارد بنابراین قبل از انتخاب و یا خرید هر گونه منبع تمام ابعاد را بسنجید.

نام دروس تعداد سوالات هر درس بر اساس سنوات گذشته
استعدادشغلی
حقوق مدنی متن قانون به همراه کتب دکتر کاتوزیان
حقوق تجارت کتاب حقوق تجارت دکتر ربیعا اسکینی
آیین دادرسی و اجرای احکام مدنی کتاب آیین دادرسی مدنی دکتر شمس
آیین دادرسی و اجرای احکام کیفری کتاب آیین دادرسی کیفری دکتر علی خالقی
حقوق جزای عمومی کتاب حقوق جزا عمومی دکتر اردبیلی
حقوق جزای اختصاصی کتاب حقوق جزا اختصاصی میر محمد صادقی

منابع آزمون قضاوت داوطلبان حوزوی

در ادامه به بررسی و معرفی مواد و ضرایب امتحانی داوطلبان حوزوی آقایان و بانوان خواهیم پرداخت.در جدول ذیل می توانید آن را مشاهده خواهید کرد.

آقایان
مواد امتحانی ضرایب
فقه 1 شامل بیع مکاسب
اصول فقه 1 شامل جلد یک کفایة الاصول: از ابتدای کتاب تا پایان المقصد الخامس
بانوان
مواد امتحانی ضرایب
فقه 1 شامل 15 کتاب از شرح لمعه: قضاء، شهادت، متاجر، دین، رهن، ضمان، صلح، اجاره، وکالت، شفعه، وصایا، نکاح، حدود، قصاص و دیات
اصول فقه 1 شامل الحلقه الثانیه شهید صدر

سخن پایانی

در این مقاله که توسط آکادمی حقوقی ایحمال تهیه شده است سعی شد، تا منابع مربوط به آزمون قضاوت  مورد بررسی قرار گیرد.لازم به ذکر است که منابع پیشنهادی معرفی شده تنها منابع و کتب معتبر در بازار نمی باشند و معرفی این منابع و کتب به معنای طرح سوال حتمی و قطعی از این منابع و بی اعتباری سایر منابع اساتید محترم نیست ، بنابراین صرفا به این منابع اکتفا نکنید. شما می توانید با تحقیق و مطالعه بیشتر و در نهایت با تصمیم نهایی خودتان بر اساس نیاز ها و سطح علمی خود از منابع متناسب به خودتان استفاده نمایید به طوری که امکان دارد بر اثر گذر کتب و منابع جدید و کامل تری منتشر شود.اگر سوال و یا پیشنهادی در رابطه با این مقاله دارید میتوانید با ما در اشتراک بگذارید.

منبع ایحمال
ارسال دیدگاه

خوشحال میشیم دیدگاه و یا تجربیات خودتون رو با ما در میون بذارید

هشت + 16 =