معرفی کتاب های اصول فقه

اگر در جستجو یک کتاب اصول فقه برای آزمون های حقوقی ، مانند آزمون وکالت و غیره هستید. و در بین انبوهی از کتاب های حقوقی موجود در بازار دنبال کتاب مدنظر خود هستید ، در این مطلب سعی می شود تا شما را با چند نمونه از کتاب های اصول فقه موجود در بازار آشنا کنیم تا نسبت به کتاب های اصول فقه آشنایی بیشتری کسب نمایید.

همانطور که می دانید اصول فقه یکی از دروس آزمون وکالت است. بنابراین داوطلبان برای کسب نمره لازم نیازمند مطالعه این درس می باشند. کتاب های زیادی در رابطه با اصول فقه نگاشته شده است که در این مطلب به چند نمونه کتاب اصول فقه به صورت اجمالی جهت آشنایی بیشتر شما با آن ها اشاره خواهد شد. با آکادمی حقوقی ایحمال همراه باشید.

بهترین کتاب اصول فقه کدام است

شاید سوال بعضی از داوطلبان آزمون های حقوقی و دانشجویان رشته حقوق این باشد که بهترین کتاب برای درس اصول فقه کدام است ؟ در پاسخ به این سوال ما می گوییم که هرگز نمی توان یک یا تعدادی کتاب اصول فقه را به عنوان بهترین کتاب اصول فقه معرفی کرد. و علت آن این می باشد که در هر دوره زمانی کتاب های حقوقی جدید چاپ و منتشر می شود که این امر می تواند محبویت دیگر کتاب های حقوقی را دچار تغییر و تحول در بین دانشجویان و فارغ التحصیلان رشته حقوق نماید.

دلیل دوم این است که نمی توان یک کتاب را برای همه افراد با اهداف و پایه تحصیلی متفاوت معرفی کرد. این احتمال شاید وجود داشته کتابی که برای فردی که دارای پایه تحصیلی قوی است فابل فهم و خالی از ابهام باشد ولی همان کتاب برای فرد دیگر با پایه تحصیلی ضعیف ، پیچیده و غیر فابل فهم باشد. بنابراین بهتر است هر کتاب متناسب با خود را انتخاب نماید.

در ادامه این مطلب به معرفی اجمالی چندین نمونه کتاب اصول فقه جهت آشنا بیشتر خواهیم پرداخت تا شما با چند نمونه از کتاب هایی که در زمینه اصول فقه تالیف شده است آشنا شوید.

لازم به ذکر است که منابع و مطالب ذکر شده در این صفحه تنها منابع و کتب معتبر در بازار نمی باشند . بنابراین شما باید با تحقیق و مطالعات بیشتر خارج از این صفحه و در نهایت با تصمیم نهایی و شرایط خودتان ، اقدام به مطالعه و تحقیقات بیشتر پیرامون این موضوع نمایید و صرفا به مطالب این صفحه اتکا ننمایید.


کتاب اصول فقه دکتر شب خیز

کتاب اصول فقه شب خیزیکی از کتاب های اصول فقه موجود در بازار کتاب اصول فقه دکتر شب خیز و عباد محمد تبار می باشد.که شیوه بیان ساده و قابل فهمی برای خوانندگان دارد. و در یک جلد تالیف شده است.
در واقع این کتاب با ساده نویسی و نگارش روان مطالب و ذکر مثال های حقوقی در و کاربردی برای هر مبحث توانسته پاسخگو نیازهای دانش جویان باشد.و در صورت تمایل میتوانید روی انتخاب این کتاب فکر کنید.

ویژگی های کتاب اصول فقه شب خیز در یک نگاه :

 • بیان ساده و روان مطالب از زاویه دید علم حقوق .
 • بر اساس برنامه درسی دروه کارشناسی رشته حقوق.
 • ساده نویسی و نگارش روان مطالب و دگر مثال های حقوقی و کاربردی برای هر مبحث.
 • پوشش کلیه مباحث مورد نیاز دانشجویان بر اساس نطرات پذیرفته شده در قانون و آزمون کارآموزی وکالت.

کتاب اصول فقه قافی

کتاب اصول فقه قافییکی دیگر از کتاب های اصول فقه میخوایم معرفی کنیم کتاب اصول فقه کاربردی حسین قافی و دکتر سعید شریعتی است.که در این کتاب نیز سعی شده مباحث با با بیانی شیوا و ساده گفته شود.این کتاب دارای سه حلد میباشد.

ویژگی های کتاب اصول فقه کاربردی قافی در یک نگاه :

 • آوردن چکیده مطالب و طرح خودآزمایی در پایان مباحث.
 • جدا سازی مباحث اصلی و کاربردی از مباحث عمیق و حاشیه ای.
 • طرح موضوعات پیشنهادی برای سوق دادن دانشجویان به پژوهش در اصول فقه و منطق حقوق.

کتاب اصول فقه سمیرا محمدی اصول فقه به روش ساده

یکی دیگر از از کتاب های اصول فقه موجود در بازار کتاب اصول فقه به روش ساده سمیرا محمدی است که در دو جلد تالیف شده است.این کتابی نیز از شیوه بیان ساده مفاهیم برخوردار است.همچنین مثال های حقوقی بسیاری برای مباحث تهیه شده در این کتاب تدارک دیده شده است.

ویژگی های کتاب اصول فقه به روش ساده در یک نگاه :

 • استفاده از مثال های بسیار زیاد حقوقی برای مباحث اصولی.
 • در پایان هر قسمت خلاصه مطالبی آورده شده است که در تثبیت و جمع بندی مطلب در ذهن دانشجو سهم به سزایی دارد.
 • مجموعه ای تست های آزمون وکالت و کارشناسی ارشد در آن آورده شده است.

سخن پایانی 

در این مطلب چند نمونه از کتاب های اصول فقه رو به شما معرفی کردیم. امیدوار هستیم که این مقاله برای شما مفید بوده باشه. لازم به ذکر است که منابع معرفی شده تنها منابع و کتب معتبر در بازار نمی باشند و شما می توانید با تحقیق و مطالعه بیشتر و در نهایت با تصمیم نهایی خودتان بر اساس نیاز هایی که دارید از منابع دیگر نیز استفاده نمایید چرا که بر اثر گذر زمان امکان دارد کتب و منابع جدید و کامل تری منتشر شود. در رابطه با این مقاله اگر پیشنهاد و یا انتقادی دارید می توانید با ما به اشتراک بذارید.

منبع ایحمال
2 نظرات
 1. علی می گوید

  سلام.بین این 3 کتاب کدوم برای آزمون وکالت بهترین هست؟بعضی دوستان سه جلدی قافی رو پیشنهاد میدن.با تشکر

  1. بهزاد می گوید

   سمیرا محمدی

ارسال دیدگاه

خوشحال میشیم دیدگاه و یا تجربیات خودتون رو با ما در میون بذارید

20 − بیست =