روش مطالعه حقوق جزا

توی این مطلب می خوام در مورد نحوه مطالعه حقوق جزا و جرم شناسی براتون بگیم. پس اگر داوطلب آزمون های حقوقی مثل آزمون وکالت و آزمون قضاوت و هر آزمونی که توش از درس حقوق جزا سوال طرح میشه این مطلب می تونه براتون مفید باشه و به کارتون بیاد. پس با آکادمی حقوقی ایحمال همراه باشید.

روش مطالعه حقوق جزا

خب قبل از هر چیزی باید بهتون بگم که شما برای مطالعه حقوق جزا به یکسری منابع و کتب حقوقی نیاز دارید که توی یک مطلب جداگونه و توی یک صفحه دیگه براتون در موردش صحبت کردیم و می تونید از لینکی که توی پایین این مطلب گذاشتم استفاده کنید و برید اون مطلب رو هم بخونید.

معرفی کتاب حقوق جزا و جرم شناسی

همانطور که می دونید و اگرم نمی دونید بهتره بدونید!! درس حقوق جزا یکی از درس های مهم رشته حقوقه و خلاصه توی اکثر آزمون های حقوقی از این درس سوال طرح میشه و ضریب بالایی هم بهش میدن بنابراین این درس رو باید حرفه ای و جدی بخونید و سر سری ازش نگذرید. اما خب باید چیکار کنیم ؟

در رابطه با حقوق جزا خدمت شما عرض کنم که این درس واقعا تحلیلی هستش و برای حل کردن تست های این درس باید اهل تجزیه و تحلیل باشی و درس رو خوب فهمیده باشی و اینکه فکر کنی چند تا چی حفظ کنیو و بتونی از پس تست هاش بر بیای همچین خبری نیست!

تو ادامه مطلب میخوام چندتا نکته در مورد نحوه مطالعه و همچنین ابزار و تجهیزات مورد نیاز رو بهتون بگم. تا دید شما رو نسبت به این درس روشن تر کنم! و بتونی توی مطالعه حقوق ازشون استفاده کنی.

نکات مهم مطالعه حقوق جزا

خب در ادامه مطلب میخوایم یکسری نکات مهم و کاربردی در رابطه با مطالعه درس حقوق جزا به شما بگیم که قطعا به کارتون میاد و حتی از این نکات رو می تونید توی یک ورقه یادداشت کنید تا زمانی که دارید حقوق جزا مطالعه می کنید فراموش شون نکنید. با ما همراه باشید.

قانون خوانی رو در مطالعه حقوق جزا فراموش نکن

واو به واو و کلمه به کلمه قانون مجازات رو باید با دقت مطالعه کنید. یکسری از داوطلبین یک کتاب کمک آموزشی میرن میخرن و کلا دیگه قانون خوانی رو بیخیال میشن و تموم تمرکزشون رو روی همون کتاب میذارن! در صورتی که چشم و ذهن شما باید با قانون مجازات اسلامی آشنا بشه. پس به هیچ وجه قانون رو فراموش نکنید.

انتخاب منبع مناسب و متناسب در مطالعه حقوق جزا

یکی از موضوعات مهم در مطالعه حقوق جزا در آزمون های حقوقی انتخاب مناسب و متناسب با سطح علمی و شرایط تحصیلی اونه! از اونجایی که اکثر داوطبا زمان کافی ندارند بهتره منبع مطالعاتی رو انتخاب کنند که هم حجم مناسبی داشته و هم کامل باشه. چون به غیر از حقوق جزا قراره درس های دیگه ای رو هم داوطلب مطالعه کنه به همین خاطر وقت کم میاره.

مرور کردن بعد از مطالعه حقوق جزا

یکی از نکات بسیار مهم اینکه بتونید توی حقوق جزا به نتیجه مطلوب برسید اینه که اون چیزی رو که مطالعه کردید، مرور کنید و گرنه بعد از چند روز یا حتی چند ساعت کم کم هر چی که خونید فراموش می کنید حتما مرور کردن رو توی مطالعه حقوق جزا فراموش نکنید و اینکه مرور کردن با تست زدن هم می تونه صورت بگیره!

مباحث مهم و سوال خیز در مطالعه حقوق جزا

خب یکسری مباحث هستند توی هر درسی که از اهمیت بالایی برخوردار هستند و باید بهشون بیشتر توجه کنید توی حقوق جزا هم این مورد وجود داره ، در رابطه با این موضوع توی یک پست دیگه بهتون میگیم کجا مهمه تره !

تست زدن بعد از مطالعه حقوق جزا

خیلی میان تست آخر اتمام کتاب یا وقتی که نزدیک برگزاری آزمون مربوطه میرسه میزنن که این کار به نظر من درست نیست. و بهتره تست رو بعد از مطالعه هر مبحث بزنید تا همون به ضعف خودتون در اون مباحث پی ببرید هم اینکه بدونید کجا های اون مبحث مهمه!

 قوانین خاص مرتبط با حقوق جزا رو فراموش نکن

خب همانطور که میدانید صرف خواندن قانون مجازات برای برخی از آزمون های حقوقی کافی نیست و باید قوانین خاص جزایی رو هم مطالعه کنید. چون امکان داره از اونا هم سوال طرح بشه و یا اینکه برای حل یک مسئله بهشون نیاز پیدا کنید. سعی کنید اولویت خودتون رو ابتدا مهم ترین قوانین خاص جزایی قرار بدید.

خلاصه نویسی ، هایلایت کردن و نموداری کردن در مطالعه حقوق جزا

خلاصه نویسی یکی از روش های مفید برای کاهش اتلاف وقت توی مرور کردن های بعدی شماست. چون می تونید به جای اینکه کل یک مبحث رو بخونید فقط مهم ترین نکاتش رو دز زمان کمتری دفعات بعدی مرور کنید. همچنین هایلایت کردن میتونه توجه شما رو به مهم ترین نکات جلب کنه البته حواستون باشه قرار نیست توی کتاب نقاشی کنید فقط نکات مهم!

                                           

بعضی مباحث هستند که خیلی گسترده و یا شباهت های زیادی بهم دارند و باعث گیج شدن میشه شما می تونید همچین مباحثی رو به صورت نموداری مطالعه کنید تا نظم و ترتیب به ذهنتون بدید.

نموداری کردن حقوق جزا

سخن پایانی

توی این مطلب سعی کردیم در رابطه با مطالعه حقوق جزا یکسری نکات اجمالی بگیم اگر در رابطه با این مطلب سوال دارید می تونید با به اشتراک بذارید همچنین خوش حال میشیم تجربیات خودتون رو در رابطه با مطالعه حقوق جزا به ما بگید.

ارسال دیدگاه

خوشحال میشیم دیدگاه و یا تجربیات خودتون رو با ما در میون بذارید

سه × سه =