معرفی منابع آزمون دکتری حقوق نفت و گاز

در این مطلب قصد داریم به معرفی منابع آزمون دکتری حقوق نفت و گاز بپردازیم همچنین منابع آزمون دکترای حقوق و نفت و گاز را مورد بررسی قرار دهیم و هر آنچه که شما در مورد این آزمون باید بدانید را بگوییم. یکی از گرایش های حقوق در مقطع دکتری ، حقوق نفت و گاز می باشد که البته طرفداران خاص خود را نیز دارد.

در این مطلب یکسری منابع پیشنهادی برای آزمون دکتری حقوق نفت و گاز نیز معرفی میشود که البته نباید صرفا به این منابع اکتفا کرد و شما می باید با تحقیق و مطالعه بیشتر بتوانید منابع متناسب خود را پیدا نمایید. بنابراین منابع دیگر  را نیز مدنظر داشته باشید.

در آزمون دکتری حقوق بین الملل نفت و گاز یکسری دروس تخصصی هستند و یکسری دروس عمومی می باشند. که مجموعه دروس تخصصی شامل (حقوق تعهدات (شامل تعهدات در حقوق مدنی و معاملات دولتی) – حقوق نفت و گاز (شامل مباحث حقوق عمومی و بین الملل نفت و گاز و قراردادهای نفت و گاز) – حقوق تجارت بین الملل) می باشد.

سوالات دکتری حقوق نفت و گاز

در ادامه مطلب به ضرایب دروس آزمون دکتری حقوق نفت و گاز و همچنین تعداد سوالات خواهیم پرداخت ، که البته تعداد سوالات بر اساس آزمون سنوات گذشته است. در رابطه به این آزمون باید بگوییم که نسبت گرایش های حقوق دکتری کار شما شاید مقداری سخت تره باشد علت آن نیز در حال حاضر می تواند ظرفیت ها و همچنین منابع کم و رقابت سنگین داوطلبین بین این گرایش با گرایش بین داوطلبین باشد.

آزمون دکتری حقوق نفت و گاز

نام دروس ضرایب دروس تعداد سوالات بر اساس سنوات گذشته
حقوق تعهدات (شامل تعهدات در حقوق مدنی و معاملات دولتی) 4 90 سوال
حقوق نفت و گاز 4
حقوق تجارت بین الملل 4
زبان 1 30 سوال
استعداد تحصیلی 1 30 سوال

 منابع آزمون دکتری حقوق نفت و گاز

همانطور که قبلا نیز گفته شده برای شرکت در این آزمون شما نباید صرفا به این منابع پیشنهادی اکتفا نمایید. اما در اینجا یکسری منابع و کتب معرفی می شود که معمولا داوطلبین اسم آن ها را نیز شاید شنیده باشند. لازم به ذکر است که حتی اگر دارای بهترین منابع نیز باشید ولی در صورت نبودن یک برنامه ریزی مناسب و صحیح کار شما به مشکل برخواهد خورد.

نام دروس منابع پیشنهادی
حقوق تعهدات (شامل تعهدات در حقوق مدنی و معاملات دولتی)
 • اعمال حقوقی دکتر ناصر کاتوزیان
 •  قواعد عمومی قراردادها دکتر صفایی
 •  سقوط تعهدات دکتر شهیدی
 • مسئولیت مدنی (الزامات خارج از قرارداد) دکتر صفایی و دکتر حبیب الله رحیمی
 • جلد 1 عقود معین دوره پیشرفته دکتر کاتوزیان
 • جلد دوم عقود معین دوره مقدماتی دکتر کاتوزیان
 • قانون مدنی در نظم حقوقی کنونی دکتر کاتوزیان

حقوق نفت و گاز

 • کتاب حقوق نفت و گاز عبدالحسین شیروی
 • حقوق قراردادهای بین المللی نفت دکتر مسعود امانی
 • مقالات مرتبط با موضوع دکتر شیروی، دکتر جنیدی و دکتر ایزانلو
 • قوانین و مقررات نفتی
حقوق تجارت بین الملل
 • حقوق تجارت بین المللی دکتر عبدالحسین شیروی
 • اینکوترمز 2010 اتاق بازرگانی بین المللی مترجم مسعود طارم سری مؤسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی
 • داوری تجاری بین المللی (آیین داوری) دکتر حمید رضا نیکبخت.
 • بیمه حمل و نقل بین المللی مؤسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی
 • اعتبارات اسنادی در حقوق تجارت بین الملل ترجمه سعید حسنی
زبان درآزمون دکتری بیشتر تسلط شما به زبان عمومی مدنظر است بنابراین پیشنهاد میشود که مهارت خود را لغات عمومی و همچنین گرامر و ریدینگ بالا ببرید شما می توانید از هر کتابی که مهارت های به شما آموزش میدهد استفاده نمایید کتاب های زبان شهاب اناری نیز می تواند مفید فایده باشد همچنین مطالعه 1100 واژه ، واژگان ضروری تافل ، 504 واژه ضروری
استعداد تحصیلی استعداد تحصیلی مدرسان شریف

نکات مهم در مورد آزمون دکتری حقوق نفت و گاز

همانطور که میدانید بعد از آزمون تستی در مقطه دکتری ، مرحله مصاحبه نیز وجود دارد که از اهمیت بالایی برخوردار است بنابراین توصیه میشود که داوطلبین باید سعی کنند تا رزومه قوی ای داشته باش تا شانس موفقیت آن بالاتر برود . در این گرایش باید تسلط شما به زبان بالا باشد تا بتوانید نسبت به رقبا خود برتری پیدا نمایید. همچنین قوانین مرتبط با این دروس نیز توصیه میشود. به هر حال صرفا به این منابع اکتفا نکنید و منابع دیگری که می تواند برای شما مفید واقع شود نیز استفاده نمایید. همچنین در صورت تمایل می توانید نگاهی به سایت دکتر شیروی داشته باشید.

فرجام سخن

در این مطلب سعی شده تا به معرفی آزمون دکتری حقوق نفت و گاز پرداخته شود ، از آنجا که منابع آزمون به طور رسمی اعلام نشده است، داوطلبان آزمون باید بر دروس آزمون تسلط داشته باشند، بدون اینکه لازم باشد منبع خاصی را مطالعه کنند.لازم به ذکر است که منابع پیشنهادی معرفی شده تنها منابع و کتب معتبر در بازار نمی باشند و معرفی این منابع و کتب به معنای طرح سوال حتمی و قطعی از این منابع و بی اعتباری سایر منابع اساتید محترم نیست . بنابراین صرفا به این منابع اکتفا نکنید. شما می توانید با تحقیق و مطالعه بیشتر و در نهایت با تصمیم نهایی خودتان بر اساس نیاز ها و سطح علمی خود از منابع متناسب به خودتان استفاده نمایید به طوری که امکان دارد بر اثر گذر کتب و منابع جدید و کامل تری منتشر شود. اگر راجع به این مطلب سوال و یا پیشنهادی دارید به اشتراک بگذارید.

2 نظرات
 1. لیلا می گوید

  سلام
  به نظر شما گرایش حقوق نفت و گاز خوبه ؟

  1. ایحمال می گوید

   سلام !
   بهتر است بر اساس علاقه و بازار کار و هدف تون گرایش مورد علاقه تون رو انتخاب کنید : )

ارسال دیدگاه

خوشحال میشیم دیدگاه و یا تجربیات خودتون رو با ما در میون بذارید

چهار × 4 =