معرفی و بررسی منابع آزمون دکتری حقوق عمومی

حقوق عمومی یکی از گرایش های مرتبط با رشته حقوق در مقطع دکتری است. در این مطلب به معرفی و بررسی آزمون دکتری حقوق عمومی خواهیم پرداخت. اگر شما داوطلب تحصیل در گرایش حقوق عمومی در مقطع دکتری هستید خواندن این مطلب پیشنهاد میشود.

هر ساله آزمون دکتری برگزاری می شود و از سوی سازمان سنجش با توجه نوع گرایش مدنظر شما اطلاعاتی مرتبط با آن گرایش اعلام می شود که می توانید با مراجعه به سایت سازمان سنجش دفترچه راهنما مخصوص مقطع دکتری را مطالعه نمایید. گرایش حقوق عمومی علاقه مندان و طرفدارن خود را دارد و اگر قصد شرکت در آزمون دکتری حقوق عمومی را دارید ایتدا به ساکن می باید با این آزمون آشنا شوید.

دروس آزمون دکتری حقوق عمومی

در ادامه مطلب به معرفی دروسی که در آزمون دکتری حقوق عمومی طبق دفترچه راهنما دکتری اعلام شده است را مورد بررسی قرار خواهیم داد. همچنین به ضرایب دروس و تعداد سوالات دروس بر اساس سنوات گذشته اشاره خواهد شد.لازم به توضیح است که عناوین دروس امتحانی حقوق عمومی به این شرح می باشد : ۱- مجموعه دروس تخصصی شامل (متون فقه (جهاد، ولایت، قضاء، شهادات، احياء موات، انفال و امر به معروف و نهی از منکر) – حقوق اداری – حقوق اساسی – حقوق کار)، ۲- استعداد تحصیلی و ۳- زبان انگلیسی، فرانسه، آلمانی) می باشد. همچنین در جدول زیر نیز قابل مشاهده است.

در جدول ذیل میتوانید ضرایب این دروس را نیز مشاهده نمایید همچنین به تعداد سوالاتی که بر اساس سنوات گذشته طرح شده است اشاره شده است.

درس ضریب دروس تعداد سوالات
حقوق اساسی 4 90 سوال
حقوق اداری 4
حقوق کار 4
متون فقه 4
زبان 1 30
استعداد تحصیلی 1 30

منابع آزمون دکتری حقوق عمومی

در ادامه مطلب به معرفی و برسی منابع پیشنهادی آزمون دکتری حقوقی عمومی خواهیم پرداخت. در حدول زیر می توانید لیستی از منابع و کتب پیشنهادی که معمولا داوطلبین و دانشجویان رشته حقوق استفاده می کنند را ببنید ولی نباید صرفا به این منابع اکتفا کرد و می باید منابع دیگری نیز که مناسب سطح علمی شما است را بررسی کنید.

درس منابع پیشنهادی 
حقوق اساسی مبانی حقوق اساسی دکتر بیژن عباسی

حقوق اساسی تطبیقی دکتر بیژن عباسی

بایسته های حقوق اساسی دکتر قاضی

حقوق اداری حقوق اداری ایران دکتر بیژن عباسی

حقوق اداری دکتر مسلم آقایی طوق

حقوق کار دو جلد کتاب حقوق کار دکتر عراقی

قانون کار و ایین دادرسی کار و قانون شوراهای اسلامی کار

متون فقه شرح لمعه شهید ثانی ترجمه دکتر علی شیروانی ، مباحث مرتبط با آزمون
زبان توانایی شما در زبان عمومی در این بخش مدنظر است و پیشنهاد ما این است که به سه مهارت تسلط پیدا کنید یعنی همان گرامر ، واژگان، ریدینگ !
پیشنهاد ما خواندن کتاب های زبان شهاب اناری است که برای این سه مهارت کتبی تالیف کرده است البته کتاب ایشان برای کنکور سراسری ورود به مقطع تحصیلی کارشناسی بیشتر مورد استفاده می شود ولی برای زبان عمومی دکتری هم می تواند مفید باشد. البته توصیه می شود واژگان مهمی که در آزمون سنوات گذشته آمده است مورد مطالعه قرار بگیرد.
استعداد تحصیلی مدرسان شریف ، کتاب استعداد تحصیلی دکتری هادی مسیح خواه

لازم به ذکر است که پیشنهاد می شود قوانین و مقررات مرتبط با دروس این آزمون نیز مطالعه شود و صرفا به همین منابع اکتفا نکنید زیرا قوانین مرتبط نیز از اهمیت بالایی برخودار هستند. به هر حال صرفا به این منابع پیشنهادی اکتفا نکنید. داشتن یک برنامه ریزی منسجم و صحیح می تواند به شما کمک بسزایی بکند. همچنین از آنجایی که مقطع دکتری مصاحبه نیز دارد بهتر است روزمه قوی داشته باشید تا سانش موفقیت بالا برود.

فرجام سخن

در این مطلب سعی شد به معرفی اجمالی آزمون دکتری حقوق عمومی پرداخته شود.از آنجا که منابع آزمون به طور رسمی اعلام نشده است، داوطلبان آزمون باید بر دروس آزمون تسلط داشته باشند، بدون اینکه لازم باشد منبع خاصی را مطالعه کنند.لازم به ذکر است که منابع پیشنهادی معرفی شده تنها منابع و کتب معتبر در بازار نمی باشند و معرفی این منابع و کتب به معنای طرح سوال حتمی و قطعی از این منابع و بی اعتباری سایر منابع اساتید محترم نیست . بنابراین صرفا به این منابع اکتفا نکنید. شما می توانید با تحقیق و مطالعه بیشتر و در نهایت با تصمیم نهایی خودتان بر اساس نیاز ها و سطح علمی خود از منابع متناسب به خودتان استفاده نمایید به طوری که امکان دارد بر اثر گذر کتب و منابع جدید و کامل تری منتشر شود. اگر سوال و پیشنهادی راجع به این مطلب دارید می توانید با ما به اشتراک بگذارید.

ارسال دیدگاه

خوشحال میشیم دیدگاه و یا تجربیات خودتون رو با ما در میون بذارید

سه × چهار =