تفاوت کانون وکلا دادگستری و مرکز وکلا قوه قضاییه

این روز ها سوالات زیادی در مورد تفاوت کانون وکلا و مرکز وکلا پرسیده می شود. اگر شما فارغ التحصیل رشته حقوق و یا دانشجو رشته حقوق هستید و در مورد فرق کانون وکلا و مرکز وکلا در ذهن خود سوالات و ابهاماتی دارید در این مطلب قصد داریم تفاوت های کانون وکلا با مرکز وکلای قوه قضاییه رو مورد بررسی قرار دهیم. با آکادمی حقوقی ایحمال همراه باشید.

تفاوت کانون وکلا و مرکز وکلا

تفاوت آزمون کانون وکلا دادگستری و مرکز وکلا قوه قضاییه

در ادامه مطلب به مهم ترین تفاوت های آزمون کانون وکلای دادگستری و مرکز وکلای قوه قضاییه خواهیم پرداخت. برای مقایسه و درک بهتر برای در جدول زیر به مقایسه دروس این دو آزمون پرداخته ایم همانطور که در جدول زیر مشاهده کنید یکسری از دروس در هر دو آزمون مشترک هستند اما تفاوت هایی نیز وجود دارد.

همانطور که در جدول زیر مشاهده می کنید این دو آزمون در دروس آیین دادرسی مدنی ، حقوق جزا و جرم شناسی ، مدنی ، آیین دادرسی کیفری ، حقوق تجارت مشترک هستند ولی در مورد سه درس درس اصول فقه ، فقه و حقوق ثبت این دو آزمون از یکدیگر متفاوت هستند.

داوطلبان آزمون وکلای دادگستری ضمن مطالعه دروس مشترک مذکور در بالا می باید درس اصول فقه را نیز مطالعه نمایند در صورتی که درس اصول فقه مشمول آزمون مرکز وکلای قوه قضاییه نمی باشد و داوطلبان آزمون مرکز وکلا قوه قضاییه نیازی به مطالعه درس اصول فقه در آزمون مربوطه ندارند.

داوطلبان آزمون مرکز وکلای قوه قضاییه می باید ضمن مطالعه دروس مشترک ذکر شده در بالا دو درس حقوق ثبت و فقه را نیز مورد مطالعه قرار بدهند.زیرا که در آزمون وکلای مرکز قوه قضاویه از این دو درس سوال طرح می شود.

قابل ذکر است که مرکز وکلا تحت نظر قوه قضاییه می باشد ولی کانون وکلا دادگستری یک نهاد مستقل می باشد . همچنین آزمون کانون وکلا دادگستری صرفا به کتبی است ولی مرکز وکلا قوه قضاییه بعد از اینکه آزمون کتبی را با موفقیت به پایان رساندید وارد مرحله مصاحبه خواهید شد.

در ادامه مطلب قصد داریم در قالب جداولی به دروسی که در آزمون کانون وکلا دادگستری و آزمون مرکز وکلای قوه قضاییه از آن ها سوال طرح می شود را مورد بررسی قرار بدهیم تا شما آشنایی بیشتری نسبت به تفاوت های این دو آزمون پیدا نمایید.

دروس آزمون کانون وکلا دادگستری

همانطور که در بالا گفتیم برای اینکه بتوانید دروس آزمون وکلا دادگستری را در یک نگاه مشاهده نمایید در جدول زیر تمامی دروسی که باید در آزمون کانون وکلای دادگستری مورد مطالعه قرار بگیرد را در جدول زیر لیست کرده ایم. با آکادمی حقوقی ایحمال همراه باشید.

حقوق جزا و جرم شناسی آیین دادرسی کیفری مدنی آیین دادرسی مدنی اصول فقه

دروس آزمون مرکز وکلا قوه قضاییه

در ادامه مطلب قصد داریم دروسی که باید برای آزمون وکلا قوه قضاییه مورد مطالعه قرار بگیرد را  مورد بررسی قرار دهیم. تا بتوانیم این مقایسه را واضح تر به شما نمایان کنیم.در جدول زیر لیستی از دروس آزمون مرکز وکلا قوه قضائیه را برای شما قرار داده ایم .

حقوق جزا و جرم شناسی آیین دادرسی کیفری مدنی آیین دادرسی مدنی فقه حقوق ثبت

 

فرجام سخن

فکر میکنم تا همین جا برای فهمیدن تفاوت های بین آزمون مرکز وکلا قوه قضاییه و کانون وکلای دادگستری کفایت کند. در این رابطه اگر سوال و یا ابهامی در ذهن خود دارید می توانید سوالات خود را در بخش نظرات از ما بپرسید. همچنین نظرات و پیشنهاد خودتان را در رابطه با این مطلب با ما به اشتراک بگذارید.

نظر
  1. علی می گوید

    سلام.ببخشید مثل اینکه الان مصاحبه هم به آزمون کانون وکلا اضافه شده است آیا درسته؟

ارسال دیدگاه

خوشحال میشیم دیدگاه و یا تجربیات خودتون رو با ما در میون بذارید

دو × چهار =