گزارش اصلاحی چیست | کامل ترین مقاله در مورد گزارش اصلاحی

گزارش اصلاحی یکی از مباحث حقوقی است که قصد داریم در این مطلب به توضیح و تفسیر آن در این مقاله حقوقی بپردازیم.
گزارش اصلاحی
در این مطلب به بررسی و معرفی ماهیت گزارش اصلاحی، ساز و کار گزارش اصلاحی و آثار گزارش اصلاحی خواهیم پرداخت. و هر آنچه که شما راجع به این مبحث حقوقی باید بدانید را سعی می کنیم به زبان ساده و شیوا برای شما توضیح داده تا ابهامات شما رفع شود. با آکادمی حقوقی ایحمال همراه باشید.

ماهیت گزارش اصلاحی

گاهی طرفین یک دعوا به این نتیجه می رسند که باید در رابطه با اختلاف خود به صلح و سازش برسند. یکی از موضوعاتی که می تواند منتج به صلح و سازش در بین طرفین یک دعوا شود گزارش اصلاحی است.

عجالتا متوجه شدیم که طرفین یا یکی از آن ها می توانند اقداماتی جهت صلح و سازش بین خود انجام دهند. در مورد درخواست سازش باید توجه داشت که سازش می تواند در دادگاه و یا خارج از دادگاه صورت پذیرد.

در ادامه نگاهی به قانون می کنیم تا متوجه شویم راجع به این مبحث حقوقی چه مقرر داشته است. در ماده 178 قانون آیین دادرسی مدنی تصریح شده است که :

در هر مرحله از دادرسی مدنی طرفین می توانند دعوای خود را به طریق سازش خاتمه دهند.

از محتوا این ماده می توان متوجه شد که صلح و سازش در تمامی مراحل دادرسی امکان پذیر است. که البته ضوابط  مختص به خود را دارند.

یکی از موضوعاتی که در خصوص سازش باید به آن توجه کنیم این است که اگر با چندین خوانده و خواهان مواجه شدیم و بعضی از آن ها تمایل به صلح و سازش داشته باشند و بعضی نداشته باشند، اوضاع از چه قرار می شود و سرنوشت آن ها به کجا می انجامد ؟

در پاسخ به این سوال باید عرض کنم که در ماده 179 قانون آیین دادرسی مدنی بیان داشته است :

در صورتی که در دادرسی خواهان یا خوانده متعدد باشند، هر کدام از آنان می تواندجدا از سایرین با طرف خود سازش نماید.

امید بر آن داریم که تا اینجا آشنایی مختصری نسبت گزارش اصلاحی پیدا کرده باشید.در ادامه همچنان به توضیح مبحث گزارش اصلاحی خواهیم پرداخت. با ایحمال همراه باشید.

گزارش اصلاحی دادگاه

همانطور که گفتیم سازش هم می تواند در دادگاه صورت پذیرد و هم خارج از دادگاه! اما کجا و چگونه ؟

بلی ! صلح و سازش در یک دعوا می تواند در دادگاه در نزد قاضی صورت پذیرد. همچنین سازش بین طرفین دعوا می تواند خارج از دادگاه در دفاتر اسناد رسمی نیز صورت گیرد. توجه شما رو به ماده 181 قانون آیین دادرسی مدنی جلب می کنم.

هرگاه سازش در دفتر اسناد رسمی واقع شده باشد، دادگاه ختم موضوع را به موجب سازشنامه در پرونده مربوط قید می نماید و اجرای آن تابع مقررات راجع به اجرای مفاداسناد لازم الاجرا خواهد بود.

اما اگر طرفین دعوا نخواهند نه در دادگاه و نه در دفاتر اسناد رسمی صلح و سازش کنند، اوضاع از چه قرار می شود ؟

طرفین دعوا می توانند خارج از دادگاه و دفاتر اسناد رسمی نیز صلح سازش کنند اما نکته حائز اهمیت در این است که طرفین دعوا می بایست در دادگاه حضور پیدا کنند برای تایید سازش نامه در غیر این صورت رسیدگی به پرونده همچنان پابرجاست. نگاهی به ماده 180 قانون آیین دادرسی مدنی و ماده 183 قانون آیین دادرسی مدنی می کنیم:

سازش بین طرفین یا در دفتر اسناد رسمی واقع می شود یا در دادگاه و نیز ممکن است در خارج از دادگاه واقع شده و سازشنامه غیررسمی باشد.


هرگاه سازش خارج از دادگاه واقع شده و سازشنامه غیر رسمی باشد طرفین باید دردادگاه حاضر شده و به صحت آن اقرار نمایند. اقرار طرفین در صورت مجلس نوشته شده و به امضای دادرس دادگاه و طرفین می رسد در صورت عدم حضور طرفین در دادگاه بدون عذر موجه دادگاه بدون توجه به مندرجات سازش نامه دادرسی را ادامه خواهد داد.

ارسال دیدگاه

خوشحال میشیم دیدگاه و یا تجربیات خودتون رو با ما در میون بذارید

نوزده − یک =