انواع مهریه کدامند و شرایط صحت مهریه

آیا میدانستید که مهریه اقسام خاصی دارد ؟ در این مطلب قصد داریم به بررسی انواع مهریه بپردازیم ، قبل شماردن این 5 نوع مهریه میخواهیم به شما شرایط صحت مهریه را گفته تا آشنایی بیشتری با مفهوم مهریه داشته باشید.

مهریه چیست 

مهریه از حقوق مالی مربوط به زن است که در ماده 1082 قانونی مدنی تصریح شده است : “به مجرد عقد ، زن مالک مهر می شود و می تواند هر نوع تصرفی که بخواهد در آن بنماید”.مهریه در عقد نکاح دائم و نکاح منقطع وجود دارد.

انواع مهریه و شرایط مهریه

شرایط و مشخصات مهریه کدامند 

باید بدانید که مهریه برای اینکه قابل دریافت باشد باید بکسری شرایط را داشته باشد. در ادامه برای شما شرایط لازم برای صحت مهریه را ذکر خواهیم کرد.

  • مهریه می بایست مالیت داشته باشد
  • مهریه باید قابلیت تملک داشته باشد.
  • مهریه باید معلوم باشد.

انواع مهریه کدامند

مهریه انواع خاصی دارد که ادامه با 5 نوع آن آشنا خواهیم شد ، و به توضیح مختصر آنها خواهیم پرداخت. با آکادمی حقوقی ایحمال همراه باشید.

  • مهرالمسمی چیست 

یکی از انواع مهریه مهرالمسمی می باشد.هر گاه میزان مهریه به صورت توافقی در هنگام عقد نکاح بیان شود از طروف زوجین یا شخص دیگری آن را مهرالمسمی میگوییم زیرا مشخص و تعیین گردیده است.

  • مهرالمثل چیست 

هر گاه حین عقد بر میزان مهر توافقی صورت نگرفته باشد ویا در عقد نکاح مهر ذکر نشود و عقد نکاح منعقد شده باشد موضوع مهرالمثل با توجه به شرایط دیگر که در قانون مقرر شده است موضوع مهرالمثل نمایان می شود .

اگر در نکاح دائم مهر ذکر نشده یا عدم مهر شرط شده باشد نکاح صحیح است و طرفین میتوانند بعد از عقد مهر را به تراضی معین‌ کنند و اگر قبل از تراضی بر مهر معین بین آن ها نزدیکی واقع شود زوجه مستحق مهرالمثل خواهد بود.

برای تعیین مهرالمثل باید حال زن از حیث شرافت خانوادگی و سایر صفات و وضعیت او نسبت به اماثل و اقران و اقارب و همچنین‌ معمول محل و غیره در نظر گرفته شود.
  • مهرالمتعه چیست

اگر در یک کلام و به زبان ساده بخواهیم مهرالمتعه را تعریف کنیم می گوییم “در صورتی که مهر تعیین نشده باشد و قبل از نزدیکی طلاق به وقوع بپیوندد به زوجه مهر المتعه تعلق میگیرد”.

مهرالمتعه نیز در ماده 1093 قانون مدنی تصریح گردیده است و برای تعیین مهرالمتعه حال مرد از حیث غنا و فقر ملاحظه میشود.

هر گاه مهر در عقد ذکر نشده باشد و شوهر قبل از نزدیکی و تعیین مهر زن خود را طلاق دهد زن مستحق مهرالمتعه است و اگر بعد از ‌آن طلاق دهد مستحق مهرالمثل خواهد بود.
منبع ایحمال
ارسال دیدگاه

خوشحال میشیم دیدگاه و یا تجربیات خودتون رو با ما در میون بذارید

16 + چهار =