منابع آزمون سردفتری و شرایط شرکت در آزمون سردفتری

آزمون سردفتری بعد از گذشت چندین سال در سال 97 برگزار شد. دراین مطلب قصد داریم به بررسی و معرفی اجمالی منابع آزمون سردفتری ، دروس آزمون سردفتری و شرایط شرکت در آزمون سردفتری را بر اساس سنوات گذشته برای علاقمندان شرکت در این آزمون حقوقی مورد بررسی قرار دهیم. با آکادمی حقوقی ایحمال همراه باشید.

منابع آزمون سردفتری و شرایط شرکت در آزمون سردفتری

بهترین منابع آزمون سردفتری کدام است

خیلی از داوطلبان آزمون سردفتری از طرق مختلف این سوال را از ما می پرسند که بهترین منابع و کتب حقوقی برای آزمون سردفتری کدام است ؟ ما در پاسخ به این سوال می گوییم هرگز نمی توانیم یک کتاب خاص از کتاب های حقوقی رو به عنوان بهترین کتاب و یا منبع برای آزمون سردفتری معرفی و یا پیشنهاد نماییم. زیرا که هر دوره زمانی کتاب های جدیدی چاپ و منتشر می شود که می توانند از نظر کیفیت محتوایی نسبت به دیگر کتب حقوقی متفاوت باشند. و به همین دلیل جایگاه و محبوبیت کتب و منابع دیگر را دچار تغییر و تحول نمایند.

از دیگر دلایلی که می توانیم در این رابطه به آن اشاره کنیم که این موضوع است که نمی توان برای هر فرد با پایه تحصیلی متفاوت از دیگری یک کتاب یا منبع خاص راپیشنهاد نمود زیرا که این شاید این احتمال وجود داشته باشد همان کتاب حقوقی برای فردی که پایه تحصیلی خوبی دارد آسان و قابل فهم ولی برای فرد دیگر با پایه تحصیلی ضعیف دشوار و غیر قابل فهم باشد. همچنین برای اطلاع از آخرین منابع و شرایط آزمون سردفتری می باید صرفا به سایت های رسمی مانند سازمان سنجش مراجعه فرمایید.

دروس آزمون سردفتری 

در این بخش به بررسی دروسی که از آن ها در آزمون سردفتری سال 97 سوال طرح شد خواهیم پرداخت. و همچنین به ضرایب اختصاص یافته به دروس نیز اشاره شده می نماییم. تا شما از اهمیت هر درس در این آزمون حقوقی آگاه شوید و بتوانید اولویت های درسی خود را برای برنامه ریزی درسی بهتر بشناسید. و در ادامه به تعداد سوالاتی که معمولا در هر درس بر اساس سنوات گذشته به طور تقریبی طرح شده است  خواهیم پرداخت.

نام درس ضریب درس تعداد سوالات بر اساس سنوات گذشته
ادبيات فارسی 2 15
عربی 1 15
حقوق ثبت 3 20
حقوق مدنی 3 20
حقوق جزا 2 20
حقوق تجارت 2 20
احکام شرعی 2 15
قانون و آئین نامه های دفاتر اسناد رسمی 3 20
اطلاعات عمومی و هوش 1 15

شرایط شرکت در آزمون سردفتری 

برای شرکت در آزمون سردفتری سال 97 چنین شرایطی درج شده است و داوطلبان می بایست یکسری شرایط را دارا باشند که در ادامه به شرایط لازم برای شرکت در این آزمون حقوقی را خواهیم پرداخت. لازم به ذکر است که این شرایط مربوط به آزمون سردفتری سال 1397 می باشد.

 • ‌تابعیت جمهوری اسلامی ایران؛
 • التزام عملی به قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران؛
 • داشتن کارت پایان خدمت نظام وظیفه‌ی عمومی یا معافیت دائم از خدمت سربازی در زمان ثبت‌نام آزمون (برای آقایان)؛
 • نداشتن سابقه‌ی محکومیت و سوءپیشینه که موجب محرومیت از حقوق اجتماعی باشد؛
 • نداشتن محکومیت انفصال دائم از خدمات دولتی یا قضائی یا وکالت دادگستری یا محکومیت انفصال موقت از خدمات مذکور در مدت انفصال یا تعلیق؛
 • داوطلبان باید به‌تشخیص پزشکی قانونی از سلامتی، تندرستی و توانایی‌های جسمی متناسب و لازم برای انجام امور سردفتری برخوردار بوده و به هیچ‌یک از انواع موادمخدر اعتیاد نداشته باشند؛
 • مطابق ماده‌ی ۱۵ قانون دفاتر اسناد رسمی متقاضیان نباید به شغل قضاوت، وکالت دادگستری، عضویت در مؤسسه‌ی دولتی و وابسته به دولت و شهرداری‌ها، عضویت در هیئت‌مدیره و مدیریت عامل شرکت‌های تجاری و بانک‌ها یا مؤسسات بیمه و مؤسسات دولتی و یا وابسته به دولت اشتغال داشته باشند؛
 • حدنصاب سنی: سن سردفتران در بدو اشتغال نباید کمتر از بیست‌وچهار و بیشتر از پنجاه سال و سن دفتریاران نباید کمتر از بیست سال و بیشتر از‌ پنجاه سال باشد.
 • افراد دارای مدرک کارشناسی و بالاتر حقوق قضائی، علوم ثبتی، حقوق ثبت اسناد و املاک، حقوق سردفتری اسناد رسمی، منقول از دانشکده الهیات یا کارشناسی و بالاتر در رشته‌ی الهیات و معارف اسلامی با گرایش فقه و مبانی حقوق اسلامی از دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی معتبر موردتائید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری. (تذکرمهم: افراد دارای مدرک تحصیلی معادل، مجاز به ثبت‌نام و شرکت در آزمون نیستند.)
 • داشتن مدرک کارشناسی کلیه‌ی رشته‌ها با سه سال تمام سابقه دفتریاری؛
 • دفتریاران اول با مدرک تحصیلی دیپلم کامل متوسطه، به‌شرط داشتن هفت سال سابقه‌ی دفتریاری اول؛
 • داشتن مدرک تحصیلی حوزوی حداقل سطح دو و بالاتر از حوزه‌های مدیریت علمیه‌ی قم، اصفهان و خراسان رضوی (برای طلاب شیعه) و یا دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه تهران و شورای برنامه‌ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت (برای اهل تسنن)؛
 • دارندگان تصدیق اجتهاد از مراجع مسلم؛
 • دارندگان مدرک افتاء از مراجع مسلم اهل سنت که به‌تائید رئیس قوه‌ قضائیه رسیده باشد.
 • کسانی که واجد شرایط فوق باشند، می‌توانند در آزمون سردفتری شرکت کنند. افراد واجد شرایط پس از امتحان کتبی باید موفق به اخذ قبولی در اختبار شفاهی شوند و سپس دوره‌ی کارآموزی را گذرانده و پس از مرحله‌ی گزینش و گذراندن اختبار نهایی، موفق به اخذ ابلاغ سردفتری می‌شوند.

در ادامه این مطلب به معرفی چندین نمونه از کتاب های حقوقی مرتبط با دروس آزمون سردفتری جهت آشنا بیشتری با کتاب های حقوقی خواهیم پرداخت. البته طبق مطالب بیان شده پیشین شما می باید به این نکته توجه داشته  باشید که می باید کتاب های متناسب با پایه و سطح تحصیلی خود را پیدا نمایید و هرگز به منابع و کتب معرفی شده در این صفحه اتکا ننمایید.

لازم به ذکر است که منابع و مطالب ذکر شده در این صفحه تنها منابع و کتب معتبر در بازار نمی باشند . بنابراین شما باید با تحقیق و مطالعات بیشتر خارج از این صفحه و در نهایت با تصمیم نهایی و شرایط خودتان ، اقدام به مطالعه و تحقیقات بیشتر پیرامون این موضوع نمایید و صرفا به مطالب این صفحه اتکا ننمایید.

 چه افرادی نمی توانند در آزمون سردفتری شرکت کنند 

سوال خیلی از افراد و داوطلبان این آزمون در رابطه با این موضوع است که چه افرادی  ممنوعیت شرکت در آزمون سردفتری را دارند. در پاسخ به این سوال به ماده 15 قانون دفاتر اسناد رسمی و کانون سردفتران و دفتریاران مراجعه خواهیم کرد. بر اساس این قانون وکلا دادگستری و قضات نمی توانند در این آزمون شرکت نمایند. با مراجعه به قانون مربوط می توانید اطلاعات بیشتر در این زمینه را کسب نمایید.

منابع آزمون سردفتری

همانطور که در قسمت بالا چندین نمونه از دروس که در آزمون سردفتری از آن ها سوال طرح شده بود را مورد بررسی و معرفی قرار دادیم. در رابطه با آن دروس کتاب های زیاد نگاشته شده است که در ادامه این مطلب به معرفی اجمالی چندین نمونه از کتاب هایی که در رابطه با دروس فوق نگاشته شده است خواهیم پرداخت.

فرجام سخن

در این مطلب سعی کردیم به معرفی و بررسی آزمون سردفتری بپردازیم. اگر شما نیز داوطلب این آزمون حقوقی هستید و یا قبلا بودید خوش حال می شویم نظرات و تجربیات خودتون را در بخش نظرات همین صفحه در رابطه با آزمون سردفتری با ما به اشتراک بگذارید.

منبع ایحمال
ارسال دیدگاه

خوشحال میشیم دیدگاه و یا تجربیات خودتون رو با ما در میون بذارید

چهارده − ده =