واخواهی چیست و شرایط واخواهی

شاید شما هم عبارت واخواهی را شنیده باشید و برایتان سوال شده باشد واخواهی چیست و به چه معناست؟ در این مقاله به توضیح مفهوم حقوقی واخواهی خواهیم پرداخت تا شما را با این مبحث حقوقی آشنا کنیم و تمام سعی خود را میکنیم که با زبان ساده مفهوم واخواهی را به شما توضیح دهیم. با آکادمی حقوقی ایحمال همراه باشید.

گاهی اوقات حکمی بر علیه خوانده دعوا صادر میشود و اون حکم به صورت غیابی صادر شده است بر علیه خوانده ، حال به علت اینکه آن حکم به صورت غیابی صادر شده است خوانده می تواند نسبت به آن حکم واخواهی کند. که البته واخواهی کردن خودش شرایط خاصی دارد که در ادامه به توضیح برخی از آن ها خواهیم پرداخت.

محکوم علیه غایب حق دارد به حکم غیابی اعتراض نماید. این اعتراض واخواهی نامیده می شود. دادخواست واخواهی در دادگاه صادر کننده حکم غیابی قابل رسیدگی است.

نکته دیگری که باید بدانید این است که به فردی که واخواهی میکند واخواه می گویند و به به فردی برعلیه او واخواهی میشود واخوانده گفته میشود که همان خواهان بدوی است . خب تا اینجا طرفین دعوا رو شناختیم بریم سراغ ادامه موضوعات مرتبط با واخواهی!!

چگونه واخواهی صورت میگرد ؟

شاید برای شما هم سوال شده باشد که چطور باید واخواهی انجام بدید ؟ خب ما به شما میگیم ! خب فردی که قصد دارد واخواهی انجام دهد باید دادخواست واخواهی خودش رو به کدام مرجع تقدیم کند ؟ جواب خیلی ساده است و باید دادخواست واخواهی خودش رو به دفتر شعبه ای که رای رو صادر کرده تقدیم کنه ! و مسئول رسیدگی به دادخواست واخواهی همان شعبه ای است که رای را به صورت غیابی صادر کرده است پس فهمیدیم که دادخواست واخواهی در دادگاه صادر کننده حکم غیابی قابل رسیدگیه !

نحوه برگزاری جلسه رسیدگی برای واخواهی

خب حالا اگر فردی دادخواست واخواهی خودش رو تقدیم کرد بعدش چه اتفاقی می افتد ؟ بعد از اینکه نسبت به رای واخواهی صورت گرفت ، جلسه رسیدگی حضوری مجدد تشکیل میشود تا واخواه بتواند از خودش دفاع کند در واقع می توانیم بگویم اولین جلسه رسیدگی برای واخواه تشکیل میشود.

مهلت واخواهی چقدر است ؟

اگر برای شما هم سوال شده که چه میزان فرصت داریم تا واخواهی کنید باید عرض کنم که طبق قانون مهلت واخواهی از احکام غیابی برای کسانی که مقیم کشورند بیست روز و برای کسانی که خارج از کشور اقامت دارند دوماه از تاریخ ابلاغ واقعی خواهد بود مگر اینکه معترض به حکم ثابت نماید عدم اقدام به واخواهی در این مهلت به دلیل عذر موجه بوده است

اگر حکم واخواهی به نفع واخواه شود

خب در ادامه بحث اشاره میکنیم به ماده 307 آیین دادرسی مدنی که می گوید “چنانچه محکوم علیه غایب پس از اجرای حکم، واخواهی نماید و در رسیدگی بعدی حکم به نفع او صادر شود، خواهان ملزم به جبران خسارت ناشی از اجرای حکم اولی به واخواه می باشد.”

واخواهی نسبت به چه افرادی موثر است ؟

خب تا اینجا خیلی چیزا در مورد واخواهی فهمیدیم . اجازه بدید راجع به اینکه واخواهی روی چه افرادی تاثیر دارد هم یک بحث کنیم. خب توقع داریم رایی که بعد از رسیدگی واخواهی صادر میشه نسبت به واخواه موثر باشد که همینطور هم هست ولی گاهی میبینیم رایی که صادر شده قابل تجزیه و یا تفکیک نیست !! خب در این صورت چه اتفاقی می افته ؟ خب در این صورت آن رای صادر شده نسبت اون افرادی هم که واخواهی نکرده اند موثر میشود. اصلا اجازه بدید متن خوده قانون رو براتون بذارم که بهتر بفهمید!!

رایی که پس از رسیدگی واخواهی صادر می شود فقط نسبت به واخواه و واخوانده موثر است و شامل کسی که واخواهی نکرده است نخواهد شد، مگر اینکه رای صادره قابل تجزیه وتفکیک نباشد که در این صورت نسبت به کسانی که مشمول حکم غیابی بوده ولی واخواهی نکرده اند نیز تسری خواهد داشت.

فرجام سخن

در این مطلب سعی کردیم به شما مفهوم واخواهی رو به زبان ساده و خلاصه توضیح بدیم . البته واخواهی خیلی مباحث دیگری هم داره !! اگر سوال و یا پیشنهادی  در رابطه با موضوع این مطلب دارید با ما به اشتراک بذارید.

ارسال دیدگاه

خوشحال میشیم دیدگاه و یا تجربیات خودتون رو با ما در میون بذارید

سه × یک =