عواقب رانندگی بدون گواهینامه در حقوق ایران

این روز ها با افراد زیادی مواجه می شویم که اصول و قوانین راهنمایی و رانندگی را زیر پا گذاشته و موجب به خطر افتادن جان دیگران می شوند که البته خودشان را هم تبع این رفتار های مخاطره آمیز به دردسر می اندازند. در این مطلب قصد داریم مجازات و آثار رانندگی بدون گواهینامه را بررسی کنیم. با آکادمی حقوقی ایحمال همراه باشید.driving-license-without-license

مجازات رانندگی بدون گواهینامه

یکی از الزامات و پیش نیاز های رانندگی با وسایل نقلیه موتوری داشتن گواهینامه رانندگی معتبر است. و در صورتی که حتی اگر فرد مهارت کافی نیز در رانندگی داشته باشد ولی فاقد گواهینامه معتبر باشد و به رانندگی اقدام اقدام نمایید مرتکب جرم شده است. برای تفهیم بهتره موضوع به ماده قانونی مربوطه شما را ارجاع میدهیم.

ماده ۷۲۳ قانون مجازات اسلامی

هر کس بدون گواهینامه رسمی اقدام به رانندگی و یا تصدی وسایل موتوری که مستلزم داشتن گواهینامه مخصوص است، بنماید و‌همچنین هر کس به موجب حکم دادگاه از رانندگی وسایل نقلیه موتوری ممنوع باشد به رانندگی وسائل مزبور مبادرت ورزد برای بار اول به حبس‌تعزیری تا دو ماه یا جزای نقدی تا یک میلیون ریال و یا هر دو مجازات و در صورت ارتکاب مجدد به دو ماه تا شش ماه حبس محکوم خواهد شد.

حال متوجه شدیم که قانون گذار چه مجازاتی در پیش روی متختلفان قرار داده است.بنابراین دادگاه می تواند این افراد را به محکوم به حبس تعزیری نماید. نکته ای که حائز اهمیت است این است که افراد باید با توجه به نوع آن وسیله نقلیه اقدام به دریافت گواهینامه نمایند در غیر این صورت حکم فوق برقرار است.

همچنین لازم به توضیح است اگر تصادفی در نتیجه بی احتیاطی با مبالاتی و یا عدم رعایت نظامان دولتی یا عدم مهارت راننده رخ دهد راننده تعزیر می شود که در ماده 714 قانون مجازات اسلامی به طور کامل به آن اشاره کرده است.

ماده ۷۱۴ قانون مجازات اسلامی

هر گاه بی‌احتیاطی یا بی‌مبالاتی یا عدم رعایت نظامات دولتی یا عدم مهارت راننده (‌اعم از وسائط نقلیه زمینی یا آبی یا هوایی) یا‌متصدی وسیله موتوری منتهی به قتل غیر عمدی شود مرتکب به شش ماه تا سه سال حبس و نیز به پرداخت دیه در صورت مطالبه از ناحیه اولیای دم‌محکوم می‌شود.

همچنین در قانون رسیدگی به تخلاف رانندگی مقرر شده است که در صورتی‌که راننده بدون داشتن گواهینامه مبادرت به رانندگی نماید وسیله نقلیه متوقف و راننده به مرجع قضائی معرفی می‌گردد و کسانی که در مدت ضبط گواهینامه مبادرت به رانندگی می‌کنند به مجازات مقرر برای رانندگی بدون گواهینامه محکوم می‌شوند

اگر رانندگی بدون گواهینامه منجر به فوت شود

شاید عده ای از مردم این تصور غلط را داشته باشند که اگر فردی بدون گواهینامه رانندگی در یک جادثه رانندگی منجر به مرگ فردی شود ، رفتار وی قتل عمدی است. اما موضوع از چه قرار است ؟

رانندگی بدون گواهینامه خود یک تخلف جداگانه است که ماده قانونی فوق به آن پرداختیم.ولی اگر فردی به صرف این که گواهینامه رانندگی ندارد مرتکب قتل عمد نشده است

تصادف بدون گواهینامه رانندگی

شاید یک سوال بسیار مهم ذهن شما را درگیر کرده باشد و اینکه اگر فردی بدون داشتن گواهینامه مبادرت به رانندگی ورزد و سپس تصادف کنند مقصر چه کسی است ؟

مقصر اصلی تصادف را توسط کارشناسان مربوط تعیین می نمایند. بنابراین صرف نداشتن گواهینامه فرد را مقصر تصادف نمی کند اما باید توجه داشت که به دلیل نداشتن گواهینامه فرد به طور جداگانه مجازات خواهد شد.

سخن پایانی

در ایم مطلب سعی کردیم آثار و مجازات رانندگی بدون گواهینامه را مورد بررسی قرار دهیم اگر سوالی و یا ابهامی دارید می توانید سوال خود را با ما به اشتراک بگذارید.

ارسال دیدگاه

خوشحال میشیم دیدگاه و یا تجربیات خودتون رو با ما در میون بذارید

7 + ده =