مجازات توهین و فحاشی به افراد | قذف چیست

در این مطلب قصد داریم راجع به یکی از موضوعات بسیار مهم با عنوان مجازات توهین و فحاشی بپرداریم که مربوط به جرم فحاشی و توهین به دیگران است.

شاید عده ای علم به این موضوع نداشته باشند که قانون گذار برای توهین و فحاشی به اشخاص مجازات سختی تعیین کرده است، و بدون توجه به این موضوع مرتکب این عمل مجرمانه شوند.در ادامه به بررسی این جرم و نکات مربوط به آن خواهیم پرداخت . با آکادمی حقوقی ایحمال همراه باشید.

مجازات توهین و فحاشی

مجازات فحاشی در قانون مجازات اسلامی چیست

قانون گذار در قانون مجازات اسلامی راجع به جرم توهین و فحاشی در ماده 608 این چنین بیان کرده است که :

توهین به افراد از قبیل فحاشی و استعمال الفاظ رکیک، چنانچه موجب حد قذف نباشد، به مجازات شلاق تا (۷۴) ضربه و یا پنجاه هزار‌ تا یک میلیون ریال جزای نقدی خواهد بود.
باید توجه داشت که توهین صرفا از طریق گفتار صورت نمی گیرد.بلکه می تواند به صورت نوشتاری به عنوان مثال به صورت پیامک ، اشاره ای مانند نشان دادن علائم توهین آمیر با دست و غیره و یا اعمالی که باعث خدشه دار شدن شخصیت فرد مقابل شود ، مانند اینکه فردی آدامس در دهان خود را به صورت دیگری بچسباند.
در این ماده می توان مجازات توهین و فحاشی به افراد را مشاهده کرد. در بخشی از ماده به عبارت “قذف” آورده شده است که در ادامه به توضیح جرم قذف خواهیم پرداخت.

جرم قذف چیست

یکی از جرم هایی که در دین مقدس اسلام به آن اشاره شده قذف می باشد.مجازات قذف حدی می باشد.اگر به بخواهیم در یک کلام قذف را برای شما تعریف کنیم باید بگوییم “قذف نسبت دادن زنا یا لواط به دیگری است.” به فردی که مرتکب این جرم می شود قاذف می گویند. و فردی که به آن نسبت داده شده است ، مقذوف می باشد.

مجازات قذف

قانون گذار مجازاتی که برای جرم قذف در قانون مجازات اسلامی تصریح کرده است، چنین است :

ماده ۲۵۰ قانون مجازات اسلامی : حد قذف، هشتاد ضربه شلاق است.
ارسال دیدگاه

خوشحال میشیم دیدگاه و یا تجربیات خودتون رو با ما در میون بذارید

6 + دو =