عقد استصناع چیست

عقد استصناع یکی از مباحث حقوق مدنی است که در این مطلب قصد داریم به زبان ساده و کاملا قابل به شما عزیزان به توضیح و تعریف عقد استصناع بپردازیم و آن را مورد بررسی قرار دهیم. به طوری که برای شما قابل فهم باشد و توضیح آن برای شما به صورت پیچیده و غیر قابل فهم نباشد. بنابراین با آکادمی حقوقی ایحمال همراه باشید.عقد استصناع

عقد استصناع چیست

از اونجایی که قصد داریم عقد استصناع رو به زبان ساده به شما توضیح دهیم اجازه دهید ابتدا برای شما یک مثال بزنیم : فرض کنید من به یک کتابخانه احتیاج دارم تا داخلش کتاب های حقوقی خودم رو قرار بدم تصمیم می گیرم به جای اینکه برم این کتابخانه رو آماده بخرم ، برم پیش یک نجار و از آقای نجار درخواست کنم که برای من یک کتابخانه بسازه !!

خب با توجه به اون مثالی که در بالا زدم به نظر شما بین من و اون آقای نجار چه نوع عقدی منعقد شده است ؟ خب باید خدمت شما عرض کنم بین من و آقای نجار عقد استصناع محقق شده است. البته در رابطه با عقد استصناع باید یکسری نکات بسیار مهم توجه کرد. و باید به اون نکات در رابطه با عقد استصناع توجه کرد.

تعریف عقد استصناع

بسیار خب حالا بریم سراغ تعریف عقد استصناع که اطلاعات شما در رابطه با این عقد بیشتر بشه. هر چند که اگر مثال بالا رو اگر به خوبی فهمیده باشید نیمه راه را رفته اید. ولی ما یک تعریف دیگری از عقد استصناع ارائه خواهیم کرد.قبل از تعریف بهتر است بدانید که لغت استصناع در لغت به معنای سفارش ساخت است و ریشه لغوی آن صنع است و صنع نیز در لغت به معنای ساختن و یا خلق کردن است. برای توضیحات بیشتر با آکادمی حقوق ایحمال همراه باشید.

اگر شخصی از یک شخص دیگر (مانند صنعتگر) در ازای مبلغی مشخص درخواست ساخت وسیله ای نماید (مانند ساخت یک کتابخانه) و در اثر این درخواست یک تعهد ایجاد شود ما با یک عقد استصناع مواجه هستیم. البته برای اینکه این تعهد طرفین یک عقد استصناع محسوب شود توافق بین طرفین می باید دارای اوصاف دیگری نیز باشد.

ویژگی و شرایط عقد استصناع

در ادامه مطلب به بررسی ویژگی و اوصاف عقد استصناع خواهیم پرداخت. و برای اینکه بتوانیم عقدی را استصناع بدانیم یکسری شرایط را دارا باشد که در ادامه مطلب به شرح و توضیح این ویژگی ها و شرایط در قالب مثال خواهیم پرداخت. در زیر این مطلب می توانید ویژگی های عقد استصناع را مطالعه فرمایید.

  • در عقد استصناع به طرف مقابل یا همان شخصی که قرار است برای ما کتابخانه را بسازد. مشخصات آن وسیله را خواهیم گفت به عنوان مثال کتابخانه ای از جنس چوپ گردو به صورت منحنی شکل در سه طبقه و به طول و عرض X و Y مد نظر من است و میخوام برای من ساخته شود. بنابراین مشخصات وسیله و یا کتابخانه خود را به طرف مقابل بازگو خواهیم کرد.
  • همچنین در رابطه با زمان تحویل نیز سخن گفته می شود و یا مشخص می شود به عنوان مثال به سازنده می گوییم این کتابخانه را لطفا تا پایان همین هفته یا در یک در یک زمان مشخص به من تحویل بده و طرفین موافقت می کنند.

در رابطه با عقد استصناع توضیحات و نکات خیلی بیشتری نیز وجود دارد که باید مورد بررسی قرار دهید. البته ما به همین چند مورد و توضیحات اجمالی که راجع به عقد استصناع اشاره کردیم تا همین جای این مطلب کفایت می کنیم. امیدوارم هستیم که بیان عقد استصناع به زبان ساده برای شما مفید واقع شده باشد.

اگر در رابطه با عقد استصناع پرسش و یا ابهامی در ذهن خود دارید می توانید در بخش نظرات همین مطلب نظرات و سوالات خود را در رابطه با عقد استصناع با ما به اشتراک بگذارید.

ارسال دیدگاه

خوشحال میشیم دیدگاه و یا تجربیات خودتون رو با ما در میون بذارید

هجده − چهار =