با قوانین حقوقی مربوط به شارژ ساختمان ها آشنا شوید

پرداخت شارژ ساختمان یکی از موضوعاتی است که این روزها اکثر مردم با آن مواجه هستند و همچنین آپارتمان نشینی و به تبع آن حقوق و تکالیف مالکین نسبت به یکدیگر از موضوعات قابل توجه می باشد.

در این مطلب قصد آن را داریم به توضیح در مورد قوانین آپارتمان نشینی بپردازیم تا مالکین بتوانند حقوق و تکالیف خود را بهتر بشناسند و  ابهامات در این زمینه برای آن ها روشن شود.

چرا باید شارژ آپارتمان پرداخت کنیم 

شارژ ساختماندر ساختمان های چند طبقه یا همان آپارتمان ها و یا حتی منازل مسکونی شخصی یکسری هزینه ها و مخارج بابت نگهداری و یا بهبود امکانات رفاهی الزامی است و یا حتی معمولا بخشی از این مخارج صرف هزینه تعمیر و نگهداری ساختمان می شود.

در املاک شخصی این هزینه را باید خود صاحب ملک متحمل شود ولی در آپارتمان با توجه به اینکه مالکین چند نفر می باشند و بخشی از ملک به صورت مشاع است این هزینه ها بین مالکین طبقات تقسیم می شود که با ساز و کار آن آشنا خواهیم شد.

مدیر ساختمان کیست 

از طرف مالکین آپارتمان شخصی به عنوان مدیر برای مدیریت و اداره ساختمان از طریق رای گیری انتخاب می شود البته الزاما این شخص یک نفر نیست بلکه با رعایت شرایط قانونی می تواند بیش یک نفر نیز باشد و با توجه به توافق مالکین و تشکیل یک هیت مدیره بدهند.

آیا واحد های خالی نیز مشمول شارژ ساختمان می شوند

شاید عده ای تصور کنند به علت اینکه در آپارتمان خود هنوز ساکن نشده اند مشمول پرداخت شارژ نشوند تا زمانی که در ساختمان خود به طور کامل مستقر شوند در صورتی که این یک تصور کاملا اشتباه می باشد براساس قانون تملک آپارتمانها به واحد های خالی از سکنه نیز با رعایت شرایط مندرج در قانون مربوطه شارژ ساختمان تعلق می گرد.

هزینه های مشترک ساختمان کدامند 

طبق قانون تملک آپارتمان ها  هزینه های مقرر گردیده است که جزء هزینه های مشترک می باشند که عبارت  هستند از آب‌، گازوئیل‌، آسفالت‌پشت بام ،سرایداري، نگهباني‌،هزینه‌ نگهداری تأسیسات،‌ آسانسور،باغبان‌،تزیینات قسمتهای مشترک،

پرداخت شارژ ساختمان با مستاجر است یا مالک ساختمان

چنانچه به موجب اجاره نامه یا قرارداد خصوصی پرداخت ھزینه ھای مشترک به عھده مالک باشد و مالک از پرداخت آن استنکاف نماید، مستاجر می تواند از محل مال الاجاره ھزینه ھای مزبور را پرداخت کند و در صورتی که پرداخت ھزینه ھای جاری مشترک به عھده استفاده کننده باشد و از پرداخت استنکاف کند،مدیر یا مدیران می توانند علاوه بر مراجعه به استفاده کننده ، به مالک اصلی نیز مراجعه نمایند.

هزینه و مخارج نگهداری پشت بام ساختمان 

شاید عده تصور کنند به علت اینکه در طبقه آخر ساختمان قرار گرفته اند بنابراین حق بهره برداری از پشت بام صرفا تعلق به خودشان گرفته است در صورتی که این چنین نمی باشد و دیگر مالکین نسبت به آن حق انتفاع دارند و یکی از قسمت های مشترک ساختمان ، بام ساختمان است و طبق قوانین مربوطه هزینه و مخارج نگهداری پشت بام بر عهده تمامی شرکا است.

 

ارسال دیدگاه

خوشحال میشیم دیدگاه و یا تجربیات خودتون رو با ما در میون بذارید

هفده + یازده =