آموزش سامانه ثنا

در این مطلب قصد داریم آموزش کار با سامانه ثنا را به زبان ساده ارائه دهیم. سعی می کنیم این آموزش به صورت تصویری ارائه شود تا درک مطالب برای شما آسان باشد. سعی شده است آموزش کار با سامانه ثنا به صورت مرحله و مرحله و به زبان ساده ارائه شود. با آکادمی حقوقی ایحمال همراه باشید.

سامانه ثنا چیست

شاید این احتمال وجود داشته باشد که بعضی افراد فقط اسم سامانه ثنا را شنیده باشند ولی ندانند که سامانه ثنا چیست ! سامانه ثنا یک سامانه قضایی آنلاین است که شما می توانید از طریق آن ابلاغیه های قضایی و همچنین آخرین اخبار پرونده های حقوقی خود مطلع شوید. در ادامه مطلب چند برای درک بهتر این موضوع برای شما چند مثال خواهیم زد.

فرض کنید شما صاحب یک پرونده حقوقی هستید و می خواهید از اقداماتی که بر روی پرونده شما صورت گرفته و آخرین ابلاغیه ها و رای هایی که بر روی آن صادر شده است با خبر شوید ، با سامانه ثنا می توانید از این موضوعات با مطلع شوید.

ثبت نام در سامانه ثنا

برای ثبت نام در سامانه ثنا می توانید به دفاتر خدمات قضایی به همراه مدارک شناسایی خود مراجعه نمایید تا اقدامات لازم برای ثبت نام در سامانه ثنا را انجام دهند.

ورود به سامانه ثنا

شاید این سوال در ذهن شما بوجود آمده باشد که باید چگونه وارد سامانه ثنا بشویم ؟ در حال حاضر برای استفاده از سامانه از دو طریق امکان پذیر است که در ادامه مطلب به روش های مختلف برای ورود به سامانه ثنا را خواهیم گفت.

روش اول : برای ورود به سامانه ثنا می توانید از طریق مرورگر وب سایت رسمی آن نیز اقدام نمایید.

روش دوم : روش دوم برای استفاده از سامانه ثنا استفاده از اپلیکشن عدالت همراه است که می توانید با استفاده از آن وارد حساب کاربری خود شوید.

سایت سامانه ثنا

یکی از روش هایی که شما می توانید وارد این سامانه شوید ، از طریق سامانه ای به نشانی adliran.ir می باشد. بعد از ورود به سامانه با بخش های مختلف این سامانه رو به رو خواهید شد که در ادامه مطلب به توضیح آن ها خواهیم پرداخت. در تصویر زیر می توانید نمونه ای از نمای کلی آن را نیز مشاهده نمایید.

 adliran.ir سامانه خدمات الکترونیک قضایی

ورود به سامانه ثنا از طریق موبایل

همانطور که گفتیم یک اپلیکیشن برای این مورد نیز ارائه شده است که در می توانید آن را از سامانه adliran.ir دریافت نمایید و آن را بر روی گوشی همراه خود نصب نمایید. که در ادامه مطلب نیز آموزش کار با اپلیکیشن عدالت رو نیز آموزش خواهیم داد.

مشاهده ابلاغه الکترونیک قضایی

در ادامه آموزش خواهیم داد ، چگونه وارد سامانه ابلاغ الکترونیک قضایی بشویم تا از این طریق بتوانید اقدام به دریافت ، مشاهده و چاپ ابلاغیه های الکترونیک قضایی نمایید. بعد از اینکه وارد سایت adliran.ir شدید در بخش سمت راست بر روی سامانه ابلاغ الکترونیک قضایی کلیک نمایید.

سامانه ابلاغ الکترونیک قضایی

بعد کلیک بر روی سامانه ” سامانه ابلاغ الکترونیک قضایی ” به صفحه دیگری ارجاع خواهید شد که از شما می خواهد بین دو سامانه ی اصلی ابلاغ الکترونیک و سامانه ی پشتیبان ابلاغ الکترونیک یکی را انتخاب نمایید. موضوع از این قرار که اگر سامانه اصلی به هر دلیلی دچار اختلال ، کندی و یا قطعی بود شما می توانید از سامانه ی پشتیبان استفاده نمایید. در تصویر زیر می توانید این دو گزینه را مشاهده نمایید.

سامانه ی پشتیبان ابلاغ الکترونیک

بعد از انتخاب یکی از موارد ذکر شده در بالا وارد صفحه دیگری برای احراز هویت خواهیم شد که در ادامه به توضیخ و آموزش آن خواهیم پرداخت. با آکادمی حقوقی ایحمال همراه باشید.

ورود به سامانه ثنا

بعد از طی کردن مراحل بالا حال نوبت آن رسیده است که وارد سامانه بشویم. البته همانطور که قبلا گفتیم لازمه وارد شدن به سامانه ثنا این است که شما از قبل برای ثبت نام در این سامانه اقدامات لازم را انجام داده باشید.

حال بعد از مراحل ذکر شده بالا وارد صفحه دیگری شده ایم که در زیر تصویر آن قابل مشاهده است. در این بخش شماره ملی و رمز شخصی برای ورود به سامانه لازم است. لازم به ذکر است که رمز شخصی هنگام ثبت نام برای شما پیامک شده است که باید در فیلد رمز شخصی وارد شود.

ورود به سامانه ثنا

توضیحات شماره تصویر بالا :

 1. منظور از شخص حقیقی افرادی مثل من و شما هستیم. که انسان زنده می باشیم.
 2. منظور از شخص حقوقی شرکت ها می باشند که انسان زنده نمی باشند.
 3. منظور از سمت قضایی افرادی هستند که دارای سمت قضایی می باشند.
 4. شماره ملی خود را در این بخش وارد نمایید.
 5. رمز شخصی خود را که هنگام ثبت نام در سامانه ثنا دریافت کردید در این بخش وارد نمایید.
 6. در پایان بر روی دکمه مرحله بعد کلیک نمایید.

بعد از کلیک بر روی مرحله بعد برای همان شماره همراهی که هنگان ثبت نام در سامانه ثنا ارائه داده اید یک رمز موقت پیامک می شود. که می باید آن رمز موقت را در مرحله بعد وارد نمایید. تصویر زیر محلی است که قرار است رمز موقت را وارد نماییم.

رمز موقت سامانه ثنا

توضیحات شماره تصویر بالا :

 1. بعد از اینکه رمز موقت برای شما پیامک شد ، در بخش شماره یک رمز موقت را وارد نمایید.
 2. بعد از وارد کردن رمز موقت در فیلد مشخص شده ، بر روی دکمه ورود کلیک نمایید تا وارد سامانه شوید.
 3. در صورتی که قصد دارید به صفحه قبل برگردید می توانید بر روی دکمه مرحله قبل کلیک نمایید.
 4. در صورتی که رمز موقت برای شما پیامک نشده است و یا به هر علتی پیامکی برای شما ارسال نشده است ، می توانید با کلیک بر روی دکمه ارسال مجدد رمز موقت درخواست ارسال مجدد رمز موقت بدهید.

آموزش سامانه ثنا - ابلاغ الکترونیک قضایی

توضیحات شماره تصویر بالا :

 1. در صورتی که برای شما ابلاغیه جدیدی آمده باشد در بخش شماره یک تصویر بالا کلیک کرده و از آخرین ابلاغیه های جدید مطلع شوید.
 2. ابلاغیه هایی که قبلا برای شما ارسال شده است و شما نیز آن ها را مشاهده کرده اید در این بخش شماره دو تصویر بالا قابل نمایش است.
 3. بخش دریافت با رمز به گونه ای است که شما می توانید با داشتن شماره پرونده ، ردیف فرعی و رمز پرونده ابلاغیه مورد نظر خود را پیدا نمایید.
 4. بخش دریافت با شماره نیز شما می توانید ابلاغیه مورد نظر خود را با داشتن شماره ابلاغیه و تاریخ صدور ابلاغیه ، ابلاغیه مورد نظر خود را دریافت نمایید. که در ادامه در مورد آن بیشتر توضیح خواهیم داد.
 5. برای اطلاع از آخرین اقداماتی که روی پرونده های حقوقی شما انجام شده است می توانید وارد سامانه سخا شوید که در تصویر بالا با شماره 6 نمایش داده شده است
 6. برای خروج از سامانه ثنا می توانید برای دکمه خروج کلیک کرده تا شما از سامانه ثنا خارج شوید.
 7. مدت زمان باقی مانده اشاره به مدت زمانی دارد که شما تا آن زمان نمایش داده شده فرصت کار با سامانه را دارید. و بعد از اتمام زمان با پیغام “زمان شما به پایان رسیده است.لطفا ابتداء خارج و دوباره وارد شوید ” مواجه خواهید شد.
 8. مربوط به ثبت نام اولیه در سامانه می باشد.

مشاهده ابلاغیه های جدید در سامانه ثنا

بعد از کلیک بر روی دکمه ابلاغیه های جدید ، شما وارد صفحه دیگر می شوید که در تصویر زیر یک نمونه از نمای کلی آن نمایش داده شده است. در صورتی که ابلاغیه جدیدی داشته باشید می توانید اولین مشاهده خود را  از آن ابلاغیه در این صفحه داشته باشید. و در صورتی که ابلاغیه جدیدی نداشته باشید به شما پیغام داده می شود که

مشاهده ابلاغیه جدید در ثنا

ارسال دیدگاه

خوشحال میشیم دیدگاه و یا تجربیات خودتون رو با ما در میون بذارید

19 − شانزده =